Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy milyen autókulcs típsusok léteznek, és hogyan fejlődött ez az iparág az autókkal együtt. Kezdetben még csak egy sima mintára reszelt “fém darab” szolgált kulcs ként, és mára elérkeztünk odáig, hogy a kulcs képes kommunikálni az autó computerével és saját LCD kijelzővel rendelkezik.
Az autókulcsok első típusai..
Az autókulcsok legelső típusa a “hagyományos” kulcs volt, amely egy sima, fém kulcsszárból állt. Ilyen kulcsot használtak a legtöbb autónál egészen az 1990-es évekig. Egyszerű használata miatt a mai napig népszerű kapuk és egyéb szabvány zárakhoz. Az előnye azonban az, hogy nagyon olcsó és könnyű cserélni, ha elveszik vagy eltörik. A hátránya viszont az, a biztonságra még nem fektettek nagy hangsúlyt, így előfordulhatott, hogy egy kulcs akár több autót is gond nélkül nyitott és elindított.
Az indításgátlóval sokkal biztonságosabb..
Az indításgátlóval rendelkező kulcsok a hagyományos autókulcsok továbbfejlesztett változatai. Ebben a kulcsban egy transzponder chip van beépítve, amelynek segítségével a jármű azonosítja a kulcsot és engedélyezi annak elindítását. A transzponder kulcsok nagy előnye az, hogy nagyon biztonságosak, mivel mind egyedi és csak az adott járművel működnek. Azonban a transzponder chippel rendelkező kulcsok hátránya, hogy drágábbak a hagyományos kulcsoknál, és ha elveszik vagy eltörik, akkor nehezebb a pótlásuk.
Mai napig sok olyan autó van az utakon amelyek ezt a típust használják, ilyenek például a mercedes sprinterek kulcsai és a régebbi mazdák kulcsai is.
Fontos szempont a kényelem is..
Az indításgátló használata nagyban hozzá járult a biztonsághoz, így ezt követően a vásárló szempontjából legalább olyan fontos szempont a kényelem irányába indultak el a fejlesztések. Ahogyan a távirányítású termékek megjelentek a szórakoztató termékeknél, az autóipar is felhasználta ezt a technikát. A távirányítású kulcsok már az 1980-s években megjelentek, de csak évekkel késöbb terjedt el széles körben.
számos gyártó külön távirányítót és külön kulcsot adott az autó mellé. Ezt használták példul rengeteg Ford típusnál. A késöbbiekben ezt a megoldást felváltották az olyan kulcsok amelyek egybe lettek építve a távirányító panellel. Az Opel kulcsok és a Toyota kulcsok például szinte mind ilyen kivitelűek.
A távirányító paneleknek köszönhetően a kulcsok az ajtók nyitása és zárása mellett kiadásra kerültek világítás kapcsoló, illetve csomagtér nyitó funkcióval is. Elsősorban a Francia gyártók mint a Citroen és a Peugeot használja ezeket a plusz funkciókat.
Keyless és Smart kulcsok megjelenése
A távirányítású kulcsok tovább fejlesztett változata amikor már gomb nyomás nélkül is folyamatosan kommunikál a kulcs és az autó computere. Így gyarkolatileg nincs szükség a kulcsot a zárba helyezni vagy gombot nyomni a nyitás-záráshoz. A kulcs által kibocsájtott jelet felismeri az autó computere és automatikusan nyitja/zárja az ajtókat. Az indítást egy start gombnyomásra kezdhetjük meg, és elegendő ha a kulcs ott van a közelben. Nem kell a gyujtáskapcsolóba helyezni sem.
Ezeket a típusokat elsősorban a prémium márkák használják mint a BMW és a Mercedes.